top of page

FACEBOOK

INSTAGRAM

Pierwszy raz na jachcie? FAQ cz. 1


jacht Starka

Specjalnie dla ludzi, którzy biją się z myślami, czy ruszyć w pierwszy rejs czy może jednak zostać w cieplutkim domku (czy w ogóle czyta nas ktoś taki?) przygotowałyśmy krótkie odpowiedzi na często zadawane pytania przed pierwszym rejsem. Wzbiłyśmy się przy tym na wyżyny wyobraźni i dokopałyśmy się aż na dno naszych wspomnień, by postawić się w Waszej sytuacji :)



1. Ile z reguły trwa rejs?


Czy to z kursem czy indywidualnie zazwyczaj wyjazd trwa dwa tygodnie, bo w sezonie jachty wypożycza się od soboty do soboty. Jeśli wypad jest na Mazury i chce się cokolwiek zobaczyć to czarterowanie jachtu na krócej nie ma sensu; trzy tygodnie to już zazwyczaj o kilka dni za dużo, z którymi nie ma potem co zrobić. Z morzem to już trochę inna sprawa, w końcu nie można wysiąść w połowie ;) Mogą to być jednak rejsy trwające tydzień, dwa a nawet więcej!



2. Jak wygląda spanie podczas rejsu?


Zazwyczaj nocuje się na jachcie, na tak zwanych „kojach”. Spokojnie, zawsze są zaopatrzone w materace. O pościel (a najlepiej śpiwór) trzeba jednak zadbać we własnym zakresie. W razie potrzeby, jeśli miejsce na to pozwoli, można także rozbić namiot na brzegu, ale w portach będzie się to wiązało z dodatkową opłatą.



3. Jak dużo ludzi mieszka na jachcie?


Tyle ile jest miejsc do spania, a to jest zależne od konkretnego modelu i od tego, ile koi daje się w razie potrzeby rozłożyć. Na jachcie poniżej siedmiu metrów mieści się zazwyczaj od czterech do ewentualnie pięciu osób, a na takim od siedmiu do ośmiu metrów – około sześć lub nawet siedem. Największe jachty na Mazurach mieszczą nawet kilkanaście osób!



4. Co z toaletą i prysznicem? Można myć się w jeziorze?


Najlepsze na co można liczyć na jachcie śródlądowym to WC chemiczne, ale jest drogie i nie zawsze można je wypożyczyć. Polecam raczej rozsądnie przyjmować płyny podczas rejsu, bo nie zawsze jest gdzie stanąć ;) Prysznice można znaleźć w każdym porcie, ale oczywiście nie są za darmo. Ich cena to około 10 zł. W ramach oszczędności można myć się oczywiście wodą z jeziora, ale tak by nie zanieczyszczać środowiska!



5. Czy na jachcie jest prąd? Można ładować na jachcie telefon?


Tak, na łódce jest akumulator. Jeśli jacht ma gniazdko samochodowe da się także coś podłączyć, to jednak wiąże się ze zużywaniem akumulatora, który też trzeba naładować. W razie potrzeby w portach można też znaleźć punkty ładowania, w większości przypadków wiąże się to z symboliczną opłatą.



6. Czy na jachcie można coś ugotować? Czy trzeba brać ze sobą naczynia?


Nie tylko da się, ale nawet trzeba, jeśli nie ma się taczki pieniędzy na stołowanie się w restauracjach! Na łódkach z kabiną zawsze jest też butla z gazem i palniki. Znajdą się też wszystkie potrzebne naczynia.



7. Czy każdy jacht ma silnik?


Każda kabinówka ma silnik, bo jest za duża by manewrować nią za pomocą wioseł. Będą to dwusuwy lub czterosuwy o mocy od 4 koni mechanicznych.





8. Ile trzeba mieć lat, by móc zacząć żeglować?

Ciężko określić dolny limit. Widziałam podstawówkowe dzieci żeglujące z rodzicami lub pod okiem instruktorów na małych optymistkach. My zaczynałyśmy w wieku trzynastu lat i dawałyśmy radę wykonywać wszystkie konieczne zadania. Inaczej sprawa dotyczy egzaminu – co jakiś czas dolny próg się zmienia. Teraz jest to 14 lat.


9. Ile kosztuje rejs po Mazurach?


To już zależy od organizatora. Jeśli jedzie się prywatnie można ogarnąć dwutygodniowy rejs nawet za mniej niż tysiąc, ale tu przydaje się też własne doświadczenie - ile i co chce się jeść, jak często chodzić do knajp czy spać na dziko... Wyjazdy zorganizowane będą już podchodziły pod dwa tysiące.



10. Jakie muszę mieć uprawnienia by kierować jachtem na śródlądziu?


Aktualnie mamy trzy stopnie żeglarskie. Aby być skipperem np. na Mazurach i wyczarterować jacht wystarczy mieć pierwszy stopień – żeglarz jachtowy. Teoretycznie jeśli łódka ma poniżej siedmiu metrów nie trzeba mieć patentu, ale w praktyce i tak bez niego nikt ci łódki nie wypożyczy. Żeby być zwykłym członkiem załogi nie trzeba mieć żadnych uprawnień.



11. Jakie muszę mieć uprawnienia by popłynąć na rejs morski?


Aby popłynąć na morze nie musisz mieć nawet żeglarza jachtowego, chociaż jest to zalecane.



12. Kiedy mogę podejść do egzaminu na patent?


Aktualnie aby przystąpić do testu nie trzeba mieć nawet kursu – wystarczy zgłosić taką chęć do Polskiego Związku Żeglarskiego i mieć skończone 14 lat.



13. Czy aby żeglować trzeba umieć pływać?


Oficjalnie nie, kapoki i koło na łódce są, ale mimo wszystko jest to przydatna umiejętność.




To już wszystko w części pierwszej. Kolejna część ukaże się już niedługo, a tymczasem - jeśli chcielibyście sami zadać jakieś pytania lub macie pomysły, co jeszcze powinno zostać zawarte w FAQ piszcie śmiało! Bardzo nam w ten sposób pomożecie :)


Z żeglarskim pozdrowieniem,

Maria i Julia

bottom of page